Madárbarát kert kialakítása egyszerűen!
A madárbarát kert kialakítása semmivel sem kerül több pénzbe, vagy nagyobb erőfeszítésbe, mint a modern „kősivatagok” építése, ugyanakkor a bennünket körülvevő élővilág nagyon hálás lesz érte, ráadásul mi is a megfigyelés örömével gazdagodhatunk.
A továbbiakban röviden összefoglaljuk a madárbarát kert kialakításának legfontosabb szempontjait. Cikkünk megírásában a Maiotthon.hu női életmód magazin szerkesztői voltak segítségünkre.
A madárbarát kert kialakítása során költő és búvóhelyeket kell kialakítanunk, emellett pedig biztosítanunk kell a madarak számára a rendszeres táplálékot. Utóbbinak csak egy részét képezi a téli madáretetés, a kertben található növények termései, a kéreg alatt és az avarban megbúvó rovarok és kártevők adják a táplálék nagy részét.
Az előbbiekből is látható, hogy a kertünket látogató madarak a táplálkozásuk során sokat segítenek számunkra a növényvédelemben, ezért is érdemes a kedvükre tenni és a kertbe csalogatni őket. Hagyjuk meg a fák alatt az avart és egy-egy idősebb fatörzset is, emellett pedig válasszunk ellenálló növényfajtákat, hogy minél kevesebbet kelljen permetezni.
Ne csak etessünk, itassunk is, ezt egész évben érdemes megtennünk, mert főleg csapadékhiányos, száraz időszakokban, nehézséget jelenthet a madarak számára, hogy friss vízhez jussanak. Az itató sok esetben madárfürdőként is szolgál.
Gyakran megfigyelhetjük, ahogy például a széncinegék, kék cinegék, fürdőznek, időnként nagyobb testű madarak, gerlék, szajkók és szarkák is tiszteletüket teszik az itatónál. A búvóhely és fészkelőhely kialakításának legegyszerűbb módja, ha cserjecsoportokat és áthatolhatatlan sűrű sövényeket létesítünk, emellett pedig odúkat is kihelyezhetünk.
Akár cserjecsoportot, akár sövényt telepítünk évről-évre szükség lesz metszésre is, ilyenkor figyeljünk arra, hogy hagyjunk ágvillákat, ezek alkalmasak a fészeképítésre. Gondolkodjunk olyan növényfajokban, melyek sűrű ágrendszerrel, ehető termésekkel rendelkeznek. Álljon itt néhány növény, mely jól illeszkedik a madárbarát kertbe.
Fészekrakáshoz ideális növények:
- bibircses kecskerágó (Euonymus verrucosus)
- borbolya fajok (Berberis)
- borostyán (Hedera helix) – felfuttatva
- csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus)
- erdei fenyő (Pinus sylvestris)
- fagyal (Ligustrum vulgare)
- júdásfa (Cercis siliquastrum)
- kányabangita (Viburnum opulus)
- kislevelű hárs (Tilia cordata)
- közönséges boróka (Juniperus communis)
- közönséges gyertyán (Carpinus betulus)
- kutyabenge (Frangula alnus)
- lucfenyő (Picea abies)
- mezei juhar (Acer campestre)
- mogyoró (Corylus avellana)
- orgona (Syringa vulgaris)
- ostorménfa (Viburnum lantana)
- puszpáng (Buxus sempervirens)
- tiszafa (Taxus baccata)
- veresgyűrű som (Cornus sanguinea)
- zselnicemeggy (Prunus serotina)
Termésükkel táplálékot biztosító növények:
- galagonya (Crataegus) fajok
- erdei fenyő (Pinus sylvestris)
- fekete bodza (Sambucus nigra)
- házi berkenye (Sorbus torminalis)
- húsos som (Cornus mas)
- kökény (Prunus spinosa)
- lucfenyő (Picea abies)
- madárberkenye (Sorbus aucuparia)
- madárbirs (Cotoneaster) fajok
- tűztövis (Pyracantha coccinea)
- vadgesztenye (Aesculus hippocastanum)
Bízunk benne, hogy sikerült néhány hasznos tanácsot adnunk a madárbarát kert kialakításához.
Kép forrása: Pexels.com