4 csíranövény, amit érdemes kipróbálnod!
A csíráztatás elfoglaltságnak sem utolsó és jó alternatívát kínál, ha szeretnénk saját termesztésű, friss zöldséget enni a téli időszakban is, amikor nincs mód a kertészkedésre, de természetesen nem muszáj csak erre az időszakra korlátoznunk a csírafogyasztást.
A csíráztatás nem igényel speciális eszközöket, szinte bármilyen edény, vagy a boltban kapható több szintes csíráztató edény is megfelelő hozzá. Ezen kívül csíráztatásra alkalmas magokra, vízre és szobahőmérsékletre, és néhány nap türelemre van szükség.
A csíráztatás során egyedül arra kell figyelnünk, hogy ne hagyjuk berohadni a magokat, rendszeresen öblítsük át és csepegtessük le őket. Cikkünk további részében négy csíranövényt mutatunk be.
Brokkoli csíra
A zöld rózsáival igencsak dekoratívnak számító brokkoli termesztése időigényes folyamat, a legrövidebb tenyészidejű fajták is nagyjából 65 nap múlva szedhetők. Nem úgy a brokkoli csíra, mely 3-7 nap múlva már fogyasztható.
Íze, nevével ellentétben inkább a friss káposzta ízére emlékeztet, enyhén csípős. Müzliben, túróban, joghurtban, vagy salátakeverékben egyaránt fogyaszthatjuk. A brokkoli csíra, vitaminokban, ásványi anyagokban és enzimekben is gazdag. Ha nincs lehetőségünk a brokkoli termesztésére, tegyünk vele egy próbát a csíráztatóban!
Retek csíra
A kora tavaszi időszak egyik jellemző zöldsége a frissen termesztett retek, mely rendkívül ízletes és egészséges hozzávalója a szendvicseknek, reggeliknek. Ha szeretnénk ízletes retek ízű csemegét fogyasztani az év egyéb időszakaiban is, akkor próbáljuk ki a retek csírát!
A retek csíra, kezdők számára is bátran ajánlható csíranövény, ugyanis, már 3-5 nap múlva fogyasztható, azaz hamar jön az első sikerélmény, valamint viszonylag problémamentes is. Elég naponta átöblíteni és lecsepegtetni a magokat, majd pedig várni a csírázást.
A retek mag, abból a szempontból is hálás, hogy alkalmas nem csak csíra, hanem mikrozöldség készítésére is. A mikrozöldségek valamivel nagyobbak a csíranövényeknél és már az első igazi levelük is kifejlődött. A retek csírát a brokkoli csírához hasonló módon fogyaszthatjuk.
Cékla csíra
A C-vitaminban rendkívül gazdag cékla, legtöbbször, mint savanyúság kerül az asztalra, kevesen tudják, hogy csíra formájában is fogyasztható. A cékla csíra, a friss zöldségtől eltérően erőteljes, kesernyés ízű, ezért érdemes lucerna csírával keverni, mely jól illik hozzá és lágyítja az ízét.
Ásványi anyagokban és vitaminokban is rendkívül gazdag, további előnye, hogy 4-7 nap múlva már fogyasztható is. Rendkívül dekoratív csíranövény, feldobhatjuk vele a salátákat, szendvicseket is!
Vöröshagyma csíra
A kertben termesztett vöröshagyma, számos hagyományos magyar étel alapját képezi napjainkban is, valamint a népi gyógyászat is alkalmazza. A vöröshagyma csíra még nem tett szert ilyen népszerűségre, pedig egy igazán értékes növényről van szó.
A vöröshagyma csíra ásványi anyagokban és vitaminokban is gazdag, kellemesen fűszeres, enyhén hagyma ízű, salátákhoz, sajtokhoz, sőt még a tésztafélékhez is jól passzol. A hosszabb csírázási idejű csíranövények közé tartozik, 10-14 nap múlva fogyasztható.
A csíráztatás során odafigyelést igényel, az apró magok könnyen berohadhatnak. Naponta öblítsük át, majd pedig alaposan csepegtessük le őket. A kész vöröshagyma csírát egy hétig tudjuk tárolni a hűtőben.
Bízunk benne, hogy cikkünkkel sikerült kedvet csinálnunk a csíráztatáshoz.
Kép forrása: Pixabay.com